ویژگی های میزناهارخوری

تناسب ابعاد و فضا در انتخاب میز ناهارخوری

راحت بودن را برای میز ناهار خوری به دو شکل متفاوت می‌توان تعریف کرد. زمانی که از میز ناهارخوری استفاده می‌کنیم و و زمانی که از آن استفاده نمی‌کنیم! در هر دو صورت باید با آن راحت باشید. ابعاد میزی که انتخاب می‌کنید باید علاوه بر تعداد نفرات با فضایی که در اختیار دارید متناسب باشد، در صورتی‌که میز متناسب با تعداد و شرایط افراد نباشد افراد خانواده نشستن کنار سفره پهن شده روی زمین را ترجیح خواهند داد. از سوی دیگر یک میز نامتناسب با فضا (خیلی کوچک یا خیلی بزرگ) این احساس را ایجاد خواهد کرد که انگار چیزی در خانه اضافه است. ممکن است سرنوشت چنین میزی انباری یا مغازه سمساری سر کوچه باشد. پس تناسب میز را با منزل و همین‌طور افراد در نظر بگیرید.

میز ناهارخوری

هماهنگی میز ناهارخوری با چیدمان منزل

میز‌‌های ناهارخوری طرح‌های متنوعی دارند، مستطیل، مربع، بیضی و دایره. اگرچه میز مستطیل از پرطرفدارترین اشکال میزناهار خوری است، خانواده‌های کوچکتر میز‌های مربع و دایره را بیشتر ترجیح می‌دهند. محل قرار‌گیری میز ناهارخوری و همچنین هماهنگی با سایر چیدمان منزل تاثیر زیادی در انتخاب آن دارد. برخی از خانواه‌ها ترجیح می‌دهند میز ناهارخوری آنها در آشپزخانه باشد و به نوعی کار میز آشپزخانه را هم انجام دهد اما برخی دیگر آن را بخشی از چیدمان اصلی منزل قلمداد می‌کنند که در هر صورت تناسب فرم، شکل و رنگ با چیدمان محیط پیرامون و سایر لوازم اهمیت ویژه‌ای دارد.

 

استاندارهای ارگونومیک میزهای ناهارخوری

استاندارهای ارگونومیک میزهای ناهارخوری

ارتفاع میز، سطح دسترسی از محل نشستن ، محل قرارگیری پایه‌ها  از جمله مواردی است که تطابق و راحتی فردا را در هنگام استفاده از میز ناهارخوری تعیین می‌کند. متاسفانه اکثر استاندارهای ارگونومیک میز‌های‌ناهارخوری با چشم قابل رویت نیست و فقط در هنگام استفاده واقعی قابل تشخیص است. پس صرفا بر اساس ظاهر و قیمت نسبت به انتخاب سرویس ناهارخوری اکتفا نکنید. از برندهای معتبری خرید کنید که تمام استاندارهای لازم را رعایت می‌کنند.

مقاومت و کیفیت ساخت میز ناهارخوری

میز ناهار خوری نیز همانند سایر لوازم و مصنوعات داخلی قبل از این که وسیله تزئینی باشد یک وسیله کاملا کاربرردی و پر استفاده است. استحکام چارچوب اصلی میز، ثبات، مقاوت نسبی رنگ و سطح در مقابل حرارت و رطوبت از جمله موارد مهمی است که در انتخاب میز‌ناهارخوری باید مورد توجه قرار گیرد. میزهای ناهارخوری انواع مختلفی دارند تمام چوب، فلزی، چوب فلز، چوب و شیشه و حتا از سایر مواد جدید مثل چوب مصنوعی و فایبرکلاس نیز ساخته می‌شوند. هر کدام از این مواد اولیه محاسن و معایب خود را دارد که در بخش مقالات به تفصیل به آن پرداخته خواهد شد.

مقاومت و کیفیت ساخت میز ناهارخوری

 

نکاتی در مورد نگهداری و مراقبت از میز ناهارخوری

صفحه میز ناهارخوری یکی از آسیپ‌پذیرترین قسمت‌های آن است که در مقابل رطوبت، حرارت و خط و خش آسیپ‌پذیر است مخصوصا صفحات چوبی نسبت به صفحات شیشه‌ای و فلزی آسیپ‌پذیر هستند. در هنگام استفاده بهتر است از رومیزی متناسب استفاده کنید. همچنین در هنگام تغییر دکوراسیون برای جابجای میز‌ناهارخوری را  نکشید. بر خلاف مبل در صورتی که میز روی زمین کشیده شود محل اتصال پایه به بدنه آسیب دیده و ثبات خود را از دست خواهد داد. همچنین از میز‌ناهارخوری به عنوان پایه، نردبان و نگهدارنده اشیاء سنگین استفاده نکنید. شاید به نظر برسد که میز مقاومت کافی در برابر وزن انسان داشته باشد اما در دراز مدت میزناهارخوری خوب شما آسیب خواهد دید.

 

 

سرویس ناهارخوری

صندلی ناهارخوری

خرید سرویس ناهارخوری    

تعداد بازدید : 1183

دیدگاه شما