مراقبت ار سرویس ناهارخوری چوبی

مراقبت از سرویس ناهارخوری چوبی

 در این مقاله به راههای نگهداری از سرویس ناهارخوری چوبی خواهیم پرداخت. چوب رایج ترین ماده در میان سرویسهای ناهار خوری می باشد. یک تکه چوب سنگین را می توان به یک میز ناهار خوری زیبا چوبی تبدیل کرد. بدیهی است که همه ما بدنبال میز با ظاهر زیبا و دوام طولانی هستیم.

ذرات کوچک گرد و غبار ممکن است مضر باشد و در صورتی که ضخامت لایه های گرد و غبار بالا باشد می تواند باعث ایجاد خش روی سطح میز شود. گرد و غبار روی این سطوح باید حداقل هفته ای یک بار با پارچه نرم بدون پرز برداشته شود( تور، پارچه پنبه ای، لباس های نخی کهنه بسیار خوب عمل می کنند.) میز را باید از ذرات گرد و غبار و سایر ذرات خاک محافظت نمود.

میز ناهارخوری چوبی

ذرات گرد و غبار حاوی سیلیکون هستند که می توانند به الیاف چوب آسیب وارد کنند. برای این کار باید از پارچه های نمدار یا پارچه های میکرو که ذرات گرد و غبار به آسانی به آن می چسبند استفاده کرد. همچنین با استفاده از سس مایونز می توان لکه های آب را به خوبی از سطوح چوبی پاک کرد. هرگز میز ناهارخوری چوبی را نزدیک رادیاتور و یا هرگونه وسایل گرمایشی قرار ندهید زیرا نوسانات درجه حرارت می تواند باعث تغییر فرم و یا ترک خوردن در چوب شود. همواره سعی کنید رطوبت را در یک سطح مشخص نگه دارید و این سطح در فضای خانه بهتر است 40 تا 45 درصد باشد. رطوبت بالاتر از این حد باعث بادکردن و کمتر از این حد باعث ترک خوردن چوب می شود. سطح میز چوبی را با مواد واکسی و نرم تمیز و درخشان نگه دارید.  با واکس زدن دوبار در سال می تواند سطح درخشانی برای میز ایجاد کند. بیشتر پاک کننده های آشپزخانه حاوی  مقدار زیادی مواد شیمیایی هستند. برخی از آن ها که برای مبلمان مناسب هستند ممکن است برای روکش های میز و مبلمان مناسب نبوده و باعث تخریب و کهنه شدن آن ها شوند. همواره سعی کنید قبل از استفاده از این محصولات برچسب آنها را با دقت بخوانید تا مطمئن شوید که برای چه سطوحی مناسب است. برای این کار از پاک کننده هایی استفاده کنید که مخصوص پاک کردن سطوح چوبی می باشند. برای تمیز کردن سطوح چوبی به مواد زیر نیاز داریم: آب، مایع ظرف شویی، سرکه و پارچه نرم. برای این کار ظرفی از آب گرم تهیه کرده، نصف پیمانه سرکه و کمی مایع ظرف شویی به آن اضافه می کنیم و این مواد را داخل ظرفی ریخته و خوب تکان می دهیم تا به خوبی مخلوط شود. پارچه نرمی را آغشته به این ماده کرده و به آرامی و با دقت سطوح مورد نظر را پاک می کنیم بعد از تمیز کردن سطوح دوباره از یک پارچه تمیز و نرم بر روی سطوح استفاده می کنیم.

تمیزکردن میز ناهارخوری

 

چطور لکه های چسبناک چربی را از سطوح میز ناهار خوری پاک کنیم؟

برای این کار ابتدا سه قاشق غذاخوری جوش شیرین را با یک لیوان آب مخلوط کنید. با استفاده از اسفنج آن را به آرامی روی سطوح چرب بکشید، دوباره آن را با یک حوله نرم که با آب تمیز و سرد خیس شده پاک کنید. اگر آثار لکه روغن باقی مانده است از کمی سرکه بر روی سطوح استفاده کنید. اگر  لکه پاک نشد از صابون های مایع استفاده کنید و پس از پاک شدن لکه چربی با دستمال مرطوب با آب آن را کاملا تمیز کنید و اجازه دهید سطوح کاملا خشک شوند.

سرویس ناهارخوری


چگونه از روکش سرویس ناهارخوری محافظت کنیم؟

روکش معمولا لایه نازکی از چوب است که معمولا از چوب های ارزان قیمت یا سایر مواد می باشند. برای محافظت از روکش های میز ناهارخوری باید قبل از هر وعده غذا از روکش مخصوص و یا سفره برای این کار استفاده کرد تا از آسیبی که مواد غذایی و بخار حاصل از ظروف داغ وارد می کنند محافظت نمود. اجسام داغ به مرور زمان باعث بازشدن چسب موجود در زیر روکش خواهند شد. برای جلوگیری از ایجاد لکه حلقه لیوان بهتر است در زیر لیوان از زیر لیوانی استفاده کنیم. لکه های مرطوب حاصل از لیوان باعث خیس شدن روکش های چوبی و از بین رفتن شفافیت آن ها خواهد شد. برای از بین بردن این قبیل لکه ها می توان از روغن استفاده کرد. در هنگام قرار دادن اجسام داغ مانند قوری و کتری از زیر قابلمه ائی های عایق موجود در بازار استفاده کنید تا روکش میز تاول نزند.

روکش سرویس ناهارخوری

هر گونه لکه را مخصوصا در روکش های چوبی به سرعت پاک کنید. همچنین هرگونه خراش را با واکس های روغنی پاک کنید. برای این کار از پارچه نرمی استفاده کنید تا زمانی که اثر خراش کمرنگ شود. برای خراش های عمیق تر از مدادهای رنگی هم  رنگ میز استفاده کرده و خراش های خیلی عمیق را با چاقوی بتونه و با رنگ های مناسب پر کنید. میز هایی که روکش آن ها  جدا شده با چسب اپکسی پر کنید. از استفاده از هرگونه پاک کننده که باعث سایش روکش میز می شود خودداری کنید.

 

نکات کلیدی در افزایش دوام سرویس ناهارخوری

سرویس ناهارخوری 

  • گردگیری مکرر از سطوح میز و صندلی باعث افزایش دوام و طول عمرلاک کاری و پوشش روغنی سطوح میز خواهد شد.
  •      در هنگام تمیز کردن میز به جهت الیاف چوب توجه کنید و در جهت آن این کار را انجام دهید.
  •     برای درخشان کردن میزهای چوبی از واکس های غیر سیلیکونی استفاده کنید.
  •     هرگز اشیا و وسایل داغ را روی سطح میزهای چوبی قرار ندهید.
  •     مبلمان و سرویس های چوبی را هرگز در جلو پنجره بدون پرده قرار ندهید زیرا تابش نور آفتاب باعث تغییر رنگ آن خواهد شد.
  •    اگر وسایلی مانند گلدان و جاشمعی را روی میز قرار می دهید برای جلوگیری از تیره شدن رنگ قسمت زیری  محل آن ها را هر چند وقت یکبار تغییر دهید.
  •     هر شش ماه تا یک سال یکبار از واکس های روغنی مناسب  بر روی سطوح مبلمان استفاده کنید.

 

میز ناهارخوری

صندلی ناهارخوری

             

تعداد بازدید : 1527

دیدگاه شما