نکاتی که باید در هنگام خرید مبل کلاسیک مورد توجه قرار گیرد

مبلمان کلاسیک

کلاسیسیسم یک انقلاب هنری و فرهنگی در قرن 17 تا 19 میلادی در کشورهای اروپایی بوده است. ادبیات، موسیقی، هنر و معماری تحت تاثیر این جنبش قرار گرفته ­اند. مکتب کلاسیسیم، تقارن، تعادل، نظم و مفاهیم زیبایی شناسی با الهام از هنر باستانی یونان و روم را وارد حیطه طراحی داخلی و مبلمان کرد. مبل کلاسیک به گونه ای از مبلمان اطلاق می­شود که چوب بخش اصلی سازنده آن است. مبل کلاسیک از جمله سبک­هایی است که هرگز از مد نمی­افتد و در گذر زمان جایگاه خود را به عنوان سبکی قدیمی در دنیای مدرن حفظ کرد و چون یک سبک قدیمی است، کلاسیک نامگذاری شده است. این سبک از مبلمان از سه کشور فرانسه، انگلستان و ایتالیا نشات گرفته و بعدها به سایر نقاط جهان انتقال یافته است. امروزه مبلمان کلاسیک در کشورهای شرقی طرفداران زیادی دارد.

با گذشت زمان، در مبلمان کلاسیک ، نوع مواد (از نظر چوب به کار رفته در مبلمان و از نظر مواد کاربردی برای نشیمنگاه و ... ) و شکل ظاهری مبلمان و خطوط طراحی تغییر کرده است اما این سبک، همچنان به رسمیت شناخته می­شود و اصالت خود را از دیرباز حفظ کرده است.

مبلمان کلاسیک قطعا بیشتر از سایر سبک ­های مبلمان ، بیانگر ماهیت واقعی و وابسته به طبیعت مبلمان است. مبل کلاسیک فضایی با ثبات و رنگ و بویی تاریخی-سنتی را در منزل فراهم می­آورد. ویژگی بارز سبک کلاسیک، حفظ چوب به عنوان بخشی از طبیعت و انتقال آن به محیط زندگی انسان است. اثر آرامبخش مبلمان کلاسیک، گرمای ناشی از طبیعت چوب و جلوه­های زیبای نقش و نگار چوب، فضایی دلچسب را در منزل رقم می­زند و روح داخل منزل را مطبوع، گرم، دلپذیر و جذاب می­کند. مبلمان کلاسیک در زمان نمی­گنجد و در هر دوره­ای قابل استفاده است. سبک مبل کلاسیک آمیزه­ای از هنر و صنعت است و کنده­کاری­های ظریف چوب در برخی از مبلمان­های این سبک، گواه ذوق و روحیه لطیف هنرمندان فعال در این عرصه می­باشد. خطوط ساده و تقارن و عدم شلوغی از معیارهای اصلی برای انتخاب مبلمان در سبک کلاسیک است. پیچیدگی طرح­ها و ریزه­ کاری­ها و همچنین زیبایی نقش و نگار ایجاد شده بر روی تاج، بدنه یا پایه­های مبلمان، ظاهری زیبا به این نوع از مبلمان داده است. از نظر رنگ، مبل­هایی به رنگ کرم یا قهوه­ای، نمونه ­هایی از آثار کلاسیک هستند و معمولا رنگ­هایی که از طبیعت الهام گرفته شده­اند، در این سبک مورد استفاده قرار می­گیرند.

مبل کلاسیک

در ساخت مبلمان کلاسیک، از چوب­های گرانبها، پارچه­های ساده و زیبا و بدون تزئینات پر زرق و برق و یا چرم استفاده می­شود. مبلمان کلاسیک به صورتی طراحی شده است که همیشه کاربردی، راحت و بدون دکور اضافی می­باشد. برای خلق آثار منحصر به فرد در این سبک، جزئیات طراحی باید در هماهنگی کامل با هم انتخاب شوند و دقت لازم برای انتخاب نوع مواد به کار رود.

در ساخت مبلمان کلاسیک، از چوب ماسیو و روکش­های طبیعی استفاده می­شود. در این نوع از مبلمان هرگز از MDF و روکش ملامینه استفاده نمی­شود. چوب­های راش، گردو و بلوط از جمله گونه­های چوبی مورد استفاده در آن هستند. می­توان برای زیباتر کردن جلوه کار در این سبک از مبلمان از منبت، معرق، گره چینی، خاتم کاری و رنگ­هایی مانند پتینه استفاده کرد. مبلمان کلاسیک می­تواند در اتاق پذیرایی، ناهارخوری، اتاق خواب، اتاق مطالعه، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و سایر فضاهای داخل منزل و در محیط کار برای بخش مدیریت، پرسنل، کتابخانه و ... مورد استفاده قرار گیرد. سبک کلاسیک را می­توان در انواع مبل خانگی و اداری، صندلی، میز، کنسول، بوفه و سایر وسایل چوبی پیاده کرد.

 

نکاتی که باید در هنگام خرید مبل کلاسیک مورد توجه قرار گیرد:

1-در هنگام خرید مبلمان باید به نوع چوب به کار رفته و کیفیت آن توجه کرد. چوب باید سالم باشد و دچار پوسیدگی یا ترک نباشد.

2-توجه داشته باشید که پایه­ های مبل از جنس بدنه مبل باشد و در اتصال پیوسته با بدنه مبل باشد، نه اینکه جداگانه ساخته شده و به بدنه وصل شده باشد. انحنای پایه ­ها نباید خیلی زیاد باشد و باید قابلیت تحمل فشار زیاد را داشته باشد. دقت کنید که چهار پایه مبل در وضعیت بالانسی از نظر ارتفاع قرار داشته باشند و هم تراز باشند. با نشستن بر روی مبل و لق نزدن آن می­توانید تراز بودن پایه ­ها را مورد بررسی قرار دهید.

3-به جنس پارچه رو مبلی یا چرم به کار رفته در مبل توجه کنید و اطمینان حاصل کنید که کیفیت پارچه خوب است. همچنین به وضعیت برش و وضعیت دوخت پارچه یا چرم مبل توجه کنید که ظرافت­ های لازم رعایت شده باشد.

4-دقت کنید که رنگ به کار رفته برای رنگ­آمیزی چوب مبل، به صورت یکنواخت باشد. با دست کشیدن روی سطح چوب و نگاه دقیق مطمئن شوید که رنگ به صورت یکنواخت و صاف باشد.

5-رنگ­هایی که برای رنگ­ آمیزی مبلمان مورد استفاده قرار می­گیرند به صورت پوششی یا براق هستند. در صورت تصمیم به خرید مبلمان با رنگ براق، چون سطح زیر رنگ قابل مشاهده است، خریدار می­تواند چوب را از نظر پوسیدگی و تغییر رنگ­های ناشی از قارچ زدگی بررسی کند. توجه داشته باشید که با رنگ کردن چوب با استفاده از رنگ­های پوششی، تمامی معایب چوب پوشانده می­شود و تشخیص سالم بودن چوب دشوار است.

خرید مبل کلاسیک

 

قیمت سرویس خواب

مبلمان راحتی

تعداد بازدید : 2378

دیدگاه شما